top of page

Националният парк „Централен Балкан” е разположен в сърцето на България, в централните и най-високите части на Стара планина. Той съхранява уникална колекция от горски масиви, растителни и животински видове, исторически паметници с глобално значение за науката и културата. Тук могат да се видят невероятни пейзажи, скални феномени, красиви водопади.

Най-високият връх в парка е връх Ботев (2376). Най-ниската точка се намира близо до Карлово, на надморска височина от 500 метра.

Паркът заема обща площ от 72 021 ха и включва части от териториите на 5 административни области - Ловеч, Габрово, Стара Загора, Пловдив и София. Паркът включва 9 природни резервации - „Боатин”, „Царичина”, „Козя Стена”, „Стенето”, „Северен Джендем”, „Пеещи скали”, „Соколна”, „Жендема” и „Стара река”. Площта на резервата заема площ от 20,019.6 ха. Осем от тях (без „Козя Стена”) и парк „Централен Балкан” са включени в списъка на ООН за национални паркове и други защитени територии. Боатин, Царичина, Джендема и Стенето са част от мрежата на биосферните резервации.

През 2003 г. Националният парк „Централен Балкан“ става член на PAN Parks, което е международна оценка на добре запазената и управлявана дива природа. През 2004 г. притежател на сертификата на PAN Parks е и регионът на парка.

Сертификатите на PAN Parks са знак, че защитената територия е защитена поради голямото значение на биологичното разнообразие вътре в нея, но и заради ролята й за обществено развитие чрез устойчив туризъм - източник на средствата за живот на местните хора.

Фондация PAN Parks (Мрежови паркове на защитени територии - мрежа от защитени паркови територии) е европейска неправителствена организация, която има за цел да защити най-ценните диви природни обекти в Европа чрез изграждане на мрежа от паркове, които заедно развиват устойчив туризъм с местните общности.

Най-интересните паркови зони за туристите са Северен Джендем, Южен Джендем, водопад Райското Праскало и Пещетите Скали (Пеещите скали).

Националният парк „Централен Балкан“ запазва изключително разнообразие на флората. В Парка са установени около 2340 вида и подвида растения. Те включват 1900 вида и подвида на висши растения и 15 вида папрат. Съществуват 116 вида лечебни растения. Fagus sylvatica е един от видовете с най-голямо значение за Стара планина. Abies alba е широко разпространен в резервата Царичина. Често се наблюдават и Acer holdreichii, Carpinus betulus, Taxus baccata, Picea abies, Juniperus sibirica, Pinus peuce, Pinus nigra, Leontopodium alpinum и др.

Централният Балкан е едно от последните места в Европа, което осигурява подслон на редки и застрашени животни - вълк (Canis lupus), куница (Martes martes), видра (Lutra lutra), дива котка (Felis silvestris), прилепите Myotis emarginatus , Barbastella barbastellus, Miniopterus schreibersii), обикновена спалня (Myoxus glis), дива коза (Rupicapra rupicapra), кралски орел (Aquila heliaca) и птиците Crex crex и Turdus torquatus. Това е най-важната защитена територия в света за Ficedula semitorquata, Spermophilus citellus, Spalax leucodon, както и място с глобално значение за птиците от алпийски биом.

eb1c3ab03b0.jpg
bottom of page