top of page

България

Природа

Естественият пейзаж на България е разнообразен, състоящ се от низини, равнини, предпланини и плато, речни долини, басейни и планини с различна височина. Около 70% от територията на страната е хълмиста и 30% планинска. Средната надморска височина на територията на страната е 467 m, като обикновено намалява от юг на север и от запад на изток.

В централната част на страната се намира Балканската планинска верига, където най-високият връх е Ботев (2,376 м). От юг на север западната му зона е пресечена от река Искър, която образува живописно дефиле с дължина над 70 км. Северното рамо на Стара планина е основно карстово. Най-високият връх в този диапазон е Васильов (1490 м). За най-добрите детски играчки

На юг от Стара планина са западните балкански долини и Средногорието (централен планински район). Най-голямата долина в южната част на Балканите е Софийската котловина, местоположението на българската столица София. Планините в Средногорието са Завалско-Планската верига, Ихтиманското Средногорие, Сащинска Средна гора и Сърнена гора. За най-интересните детски играчки посетете ни на https://www.kokokids.bg

 

 

Между северното рамо на Балканите и река Дунав се намира Дунавската долина с площ от около 31 000 квадратни метра. Източната му част се състои от плато - Добруджанското плато, Платовието Пловадия, Лилякското плато и Шуменското плато. На север се намират Трансдунавските низини, които заемат терасите на река Дунав.

На юг от столицата София се издига планината Витоша, чийто най-висок връх е Черни връх (2290 м). Подножието му се простира до средната част на Западна България, където се редуват ниско разположени и среднопланински планини, като Руй, Милевска, Земенска, Конявска, Верила и други. Западно от долината на р. Струма и южно от Краището е планинската верига Осогово-Белашишка, която включва върховете Осоговска (връх Руен, 2,251 м), Влахинска, Малешевска, Огражден и Беласица (връх Радомир, 2029 м).

Най-високите български планини са в диапазоните Рила и Пирин, разположени на изток от долината на река Струма. Средната височина на тези планини е 1 258 м, а 60% от площта им е по-висока от 1000 м. В Рила има 31 върха с надморска височина над 2600 m. Там се намира най-високият връх на Балканския полуостров Мусала (2925 м).
В пиридската верига има два върха с надморска височина над 2600 м. Единият е връх Вихрен (2 914 м) - вторият най-висок връх в България и третият най-висок връх на Балканския полуостров. В циркусите на тези върхове са се образували красиви алпийски ледникови езера.

Родопите са разположени на изток от долината на река Места и Рила. Там има 11 върха с надморска височина над 2000 м, най-високата от които е Голям Перелик (2191 м). Множеството природни забележителности - пещери, водопади и алпийски езера - привличат десетки туристи всяка година.

Между Средногорието, Рила, Родопите и Черно море са Горнотракийската низина, Хасковските предпланини, средната долина на река Тунджа, Бургаската низина и планинските вериги Странджа и Сакар. Източните части на страната граничат с Черно море, където плажове, покриващи стотици километри, привличат български и чуждестранни туристи.

България има голямо разнообразие от минерали. Според националните регистри, в които подробно се описват запасите и ресурсите на находищата на минерали в България, в страната са открити 163 вида минерали, 7 вида от които са горивни и енергийни ресурси, 14 вида са рудни, 75 вида са цветни и 67 видове са жизнеспособни като скално покритие и строителен материал.

България е разположена в умерените континентални ширини, а климатът й е благоприятен за развитието на различни видове туризъм. Средното годишно количество слънчева светлина за територията възлиза на около 2500 часа. Климатът на България е повлиян от атмосферата, свързана с исландския минимум, максимума на Азорските острови и източноевропейския максимум. Арктическите и тропическите въздушни течения преминават през страната в значително редки случаи. Средната годишна температура в страната е между 10 ° и 14 ° С, с преобладаваща температура между 11 ° и 12 ° С. Тази цифра зависи много от височината. В планините, при по-високи възвишения, топлинните условия се влияят от по-тънката атмосфера, така че над 2300 метра надморска височина средната годишна температура е под нулата (връх Мусала - 2,9 ° С). В низините и предпланините на Северна България най-ниската средна месечна температура е през януари (-1.4 ° и -2.0 ° С), а в Южна България (без равнините) средната януарска температура е между 0 ° и 1-2 ° С. В планинските райони (1000 - 1200 м) и равнините средните януарски температури са между –2 ° и –4 ° С. При по-високите възвишения най-ниските температури се регистрират през февруари; средните месечни февруари температури са между -8 ° и -10 ° С. През този месец Musala ха средна температура от -11.6 ° С.

Contact
bottom of page